piątek, 18 lipca 2014

ZORBING już niebawem w ofercie

 Poniżej przedstawiamy Państwu artykuł prezentujący w łatwy sposób co to takiego, ten ZORBING :) Zorbing to nowy rodzaj sportu ekstremalnego, który polega na staczaniu się ze zbocza lub spływaniu rwącą rzeką, strumieniem w plastikowej, nadmuchiwanej, wykonanej z materiałów odpornych na uszkodzenia mechaniczne kuli "zorba". Zorb lub też kula do zorbingu jest wykonana ze specjalnego rodzaju PCV, przeźroczystego, odpornego na ścieranie.


Istnieje kilka modeli zorba: Klasyczny zorb – to duża, zrobiona z PCV kula z jednym otworem, wzmocniona specjalnym olinowaniem. Jest bardzo odporna na gięcie, darcie, łamanie. Jej średnica zewnętrzna wynosi 3,2m, natomiast wewnętrzna 1,8m. Kula waży ok. 75kg.

Zorb dla dzieci – jest przeznaczony dla osób w wieku od 3 do 12 lat. To kula o odpowiednio mniejszych rozmiarach. Jej średnica zewnętrzna wynosi 2,2m, wewnętrzna 1,2m.

Zimowy zorb – kula zbudowana jest ze specjalnej odmiany PCV, odpornej na niskie temperatury i nie przepuszczającej zimna. Jest doskonała do zabaw na lodzie i śniegu.
Hydro zorb – przeznaczany m.in. do spacerów po plaży i wodzie. Posiada ciasne wejście i specjalne drzwiczki. W celu bezpieczeństwa wypełniany jest ok. 30 litrami wody.
Zorb - budowa


Źródło: pl.wikipedia.org
Historia zorbingu
Pomysł na zorbing narodził się w Nowej Zelandii. Jego twórcami są Zorbs Dwane i Andrew Awers. Inspiracją ich działań były szkice Leonarda da Vinci, przedstawiające mężczyznę z wyciągniętymi ramionami, stojącego w okręgu.
Pierwsze próby przeprowadzili stosując duże metalowe obręcze, bardzo niebezpieczne i ciężkie. Następnie zastosowali wielkie opony, które również się nie sprawdziły, gdyż były mało stabilne i zbyt szybko się obracały. Sukcesem okazała się kula z pleksiglasu, wzmocniona rusztowaniem z mocnych lin.
Początkowo średnica kuli wynosiła 1m szerokości. Z czasem ją powiększono i obecnie zorba ma 3,2m średnicy zewnętrznej i 1,8m średnicy wewnętrznej.

Formy zabawy
Kulą można się bawić na wiele sposobów: na lądzie, na wodzie, w poziomie oraz na stoku.
Najpopularniejszą zabawą, która daje dużą dawkę adrenaliny jest staczanie się z pokrytego trawą stoku. Uczestnik zabawy wsiada do wewnętrznej kuli przez boczny otwór (tzw. rękaw), przypina się pasami bezpieczeństwa, a następnie stacza się w dół. Osoba, która jest przypięta pasami nie ma dużego wpływu na kierowanie kulą.
Kula toczy się z maksymalną prędkością 50km na godzinę po specjalnie przygotowanych i wyprofilowanych torach.
Zorbing

Źródło: growabrain.typepad.com

Uczestnik zabawy chcąc uzyskać jeszcze większą dawkę adrenaliny może poruszać się w kuli swobodnie (bez pasów bezpieczeństwa). Wchodzi do kuli i zaczyna w niej biec. Siła odśrodkowa powoduje obracanie całego ciała. Uczestnik balansując ciałem ma wpływ na tor lotu kuli oraz prędkość toczenia.
Gdzie się bawić?Do uprawiania zorbingu najlepsze są łagodne, trawiaste pagórki, których stoki nie przekraczają 200m długości. Maksymalny stopień nachylenia stoku nie powinien przekraczać 18 proc.
Kula zorbingowa nie jest przystosowana do skakania z klifu lub skarpy. Taka zabawa jest niebezpieczna i grozi utratą zdrowia.

Kulą także można bawić się w poziomie, zarówno na lądzie jak i w wodzie. Doskonale nadaje się na imprezy plenerowe, takie jak festyny, pikniki, imprezy integracyjne dla firm.

Miejsce przeznaczone do zabaw w poziomie powinno być oczyszczone z ostrych przedmiotów (szkieł, kamieni). Do zabawy wystarczy powierzchnia o wymiarach 10m na 5m. W kuli podczas zabaw w poziomie może przebywać kilka osób, których łączna waga nie może przekroczyć 200kg.

Na płaskim terenie oraz na wodzie można się bawić w różne gry, na przykład w tor przeszkód, wyścig równoległy, gry strategiczne.

Innym sposobem zabawy jest staczanie się kuli z dmuchanej rampy. Rampę można ustawić w każdym miejscu: na ulicy, w parku, nad brzegiem morza lub jeziora. Ta forma zabawy doskonale nadaje się na różnego rodzaju imprezy masowe oraz promocje.
Zorb - Rampa

Żródło: http://www.sharmol.ru



Podczas staczania się ze stoku w kuli może przebywać tylko jedna osoba, której ciężar ciała nie może przekroczyć 130kg. Zorbing mogą uprawiać osoby zdrowe bez urazów kręgosłupa i nadciśnienia.

Bezpieczeństwo

Niebezpieczeństwo podczas uprawiania zorbingu jest znikome. Nie odnotowano jeszcze żadnego poważnego wypadku. Przed dopuszczeniem do użytkowania kula przechodzi szereg testów w celu uzyskania atestu bezpieczeństwa, potwierdzonego stosownym certyfikatem. Do obsługi kuli przygotowany jest wykwalifikowany personel, który czuwa nad bezpieczeństwem zabawy oraz dba o okresowe przeglądy kuli.


Artykuł ze strony www.polskainfo.pl